تبلیغات
دیدگاه شیعیان در مورد امامت - [اختلاف شیعه وسنی]چرانام امامان درقرآن نیامده است؟
 
دیدگاه شیعیان در مورد امامت
فکر مکتب خلفا:
 

اگر على (ع) جانشین بلافصل پیامبر اسلام (ص) است ، پس چرا نام آن حضرت صریحاً در قرآن مجید نیامده، تا این همه بحث ها و اختلافات مطرح نشود؟http://falshbaner.persiangig.com/image/nazar/28.gif

تفکر مکتب اهل البیت : روش آموزشی قرآن بیان کلیات و اصول عمومی است، تشریح مصادیق و جزئیات غالباً بر عهده پیامبر گرامی(ص) می‌باشد. شخصى به نام ابى بصیر گوید : از امام صادق (علیه السلام)پرسیدم : مردم مى گویند چرا از حضرت على(علیه السلام) و اهل بیت او نامى در قرآن کریم نیامده است ؟ امام فرمودند : به کسانى که چنین اعتراضى مى کنند ، بگویید همان گونه که نماز در قرآن آمده ، ولى سه یا چهار رکعت بودن آن مشخص نشده و پیامبر(ص) آن را براى مردم تفسیر کرد ; همچنین زکات در قرآن نازل شده ; ولى مقدار آن مشخص نشده و رسول خدا آن را براى مردم تفسیر کرد. رسول‌خدا(ص) نه تنها مأمور به تلاوت قرآن بود، بلکه در تبیین آن نیز مأموریت داشت، چنانکه می‌فرماید:

و أنزلنا إلیک الذکر لتبیّن للنّاس ما نزّل إلیهم و لعلّهم یتفکّرون.( نحل / 44) و قرآن را بر تو فرستادیم تا آنچه برای مردم نازل شده است، برای آنها بیان کنی و آشکارسازی، شاید آنان بیندیشند. در آیه یادشده دقت کنید، می‌فرماید: «تبیّن» و نمی‌گوید: «لتقراً» یا «لیتلو» و این نشانه آن است که پیامبر(ص) علاوه بر تلاوت، باید حقایق قرآنی را روشن کند.

بنابراین انتظار اینکه مصادیق و جزئیات در قرآن بیاید، همانند این است که انتظار داشته باشم همه جزئیات در قانون اساسی کشور ذکر شود. اینک برخی از روش‌های قرآنی را در مقام معرفی افراد بیان می‌کنیم:

1. معرفی به نام

گاهی شرایط ایجاب می‌کند که فردی را به نام معرفی کنند، چنانکه می‌فرماید: و مبشّراً برسولٍ یأتی من بعدی اسمه احمد(صف / 6.)، (عیسی می‌گوید): من به شما مژده پیامبری را می‌دهم که پس از من می‌آید و نامش احمد است. در این آیه حضرت مسیح، پیامبر پس از خویش را به نام معرفی می‌کند و قرآن نیز آن را از حضرتش نقل می‌نماید.

2. معرفی با عدد

و گاهی شرایط ایجاد می‌کند که افرادی را با عدد معرفی کند، چنانکه می‌فرماید: و لقد أخذ الله میثاق بنی‌اسرائیل و بعثنا منهم اثنی عشر نقیباً .( مائده / 11) و خدا از فرزندان اسرائیل پیمان گرفت و از آنان دوازده سرگروه برانگیختم.

3. معرفی با صفت

بعضی اوقات شرایط ایجاب می‌کند که فرد مورد نظر را با اوصاف معرفی کند، چنانکه پیامبر خاتم را در تورات و انجیل، با صفاتی معرفی کرده است. الذین یتّبعون الرسول النّبیّ الأمّیّ الذی یجدونه مکتوباً عندهم فی التوراة و الإنجیل یأمرهم بالمعروف و ینهاهم عن المنکر و یحلّ لهم الطیّبات و یحرّم علیهم الخبائث و یضع عنهم إصرهم و الأغلال التی کانت علیهم.(اعراف / 157)کسانی که از رسول و نبی درس ناخوانده‌ای پیروی می‌کنند که نام و خصوصیات او را در تورات و انجیل نوشته می‌یابند، که آنان را به نیکی دعوت کرده و از بدی‌ها بازشان می‌دارد، پاکی‌ها را برای آنان حلال کرده و ناپاکی‌ها را تحریم می‌نماید و آنان را امر به معروف و نهی از منکر می‌کند و بارهای گران و زنجیرهایی که بر آنان بود، از ایشان برمی‌دارد.

با توجه به این روش، انتظار اینکه اسامی دوازده‌ امام با ذکر نام و اسامی پدر و مادر در قرآن بیاید، یک انتظار بی‌جا است؛ زیرا گاهی مصلحت در معرفی به نام است و گاهی معرفی به عدد و احیاناً معرفی با وصف است.

معرفی به نام، برطرف کننده اختلاف نیست

با توجّه به این كه «على» فقط نام حضرت امیرالمؤمنین (ع)نبوده، همان گونه كه «ابوطالب» تنها كنیه پدر بزرگوارش نبوده است، بلكه نام و كنیه افراد متعدّدى در میان عرب «على» و «ابوطالب» بوده، بنابراین اگر نام «على» صریحاً هم در قرآن ذكر مى شد، باز هم كسانى كه نمى خواستند این حقیقت را بپذیرند بهانه اى داشتند و آن را بر «على» دیگرى تطبیق مى كردند. بدین جهت بهتر همان است كه با ارائه ویژگى ها و صفات ممتاز و منحصر به فرد حضرت امیرالمؤمنین (ع) به معرّفى او پرداخته شود، تا قابل تطبیق بر هیچ كس، جز وجود مقدّس آن حضرت نباشد لهذا خداوند در قرآن مجید، این راه را انتخاب كرده و با ذكر فضایل خاصّ آن حضرت، در آیاتى از قرآن مجید، او را به عنوان ولىّ مؤمنان و جانشین بلافصل پیامبر (ص) معرّفى كرده است، هر چند كسانى كه در قلبشان مرض و انحراف وجود دارد، این آیات را به گونه دیگر تفسیر مى كنند.

 در كتاب الهی آیه‌هایی درباره اهل‌بیت نازل شده كه بسان تصریح به نام آنان و بهتر از تصریح است‌، مانند آیه 55 سوره مائده كه می‌فرماید: "ولی‌ّ و سرپرست شما تنها خداوند و پیامبرش و افراد مؤمن هستند، افراد مؤمنی كه نماز برپای داشته و در حال ركوع زكات می‌دهند." دانشمندان شیعه واهل‌سنت نقل كرده‌اند كه‌ تنها كسی كه در حال ركوع انگشتر خود را به فقیر داد، حضرت علی‌بود.(که در مورد اثبات این آیه و پاسخگویی به شبهات اهل سنت در آینده مطالبی را خواهم نگاشت) در نتیجه تفاوتی نداشت كه خداوند متعال بفرماید: "سرپرست شما خداوند و رسولش و حضرت علی هستند،یا اینكه صفاتی را نقل كند كه منحصر به فرد است و تنها بر حضرت علی‌منطبق است‌." كسی كه به دنبال حقیقت باشد، از هر دو گفتار یك مطلب را می‌فهمد .

به فرض هم  که اگر نام امام و یا امامان در قرآن می‌آمد، باز اختلاف از بین می‌رفت ؛ زیرا در موردی تصریح به نام شده ولی اختلاف نیز حاکم گشته است.

بنی‌اسرائیل، از پیامبر خود خواستند فرمان‌روایی برای آنان از جانب خدا تعیین کند تا تحت امر او به جهاد بپردازند و زمین‌های غصب‌شده خود را باز ستانند و اسیران خود را آزاد سازند. آنجا که گفتند:

إذ قالوا لنبیّ لهم ابعث لنا ملکاً نقاتل فی سبیل‌الله.(بقره/246) آنان به یکی از پیامبران خود گفتند: برای ما فرمان‌روایی معین کن تا به جنگ در راه خدا بپردازیم.

پیامبر آنان به امر الهی فرمان‌روا را به نام معرفی کرده، گفت: إنّ الله قد بعث لکم طالوت ملکاً.( بقره / 247) به راستی که خدا طالوت را به فرمان‌روایی شما برگزیده است.

با وجودی که نام فرمان‌روا به صراحت گفته شد، آنان زیر بار نرفتند و به اشکال تراشی پرداختند و گفتند: أنّی یکون له الملک علینا و نحن أحقّ بالملک منه و لم یؤت سعةً من المال.( بقره / 247) از کجا می‌تواند فرمان‌روای ما باشد، حال آنکه ما به فرمان‌روایی از او شایسته‌تریم، و او توانمندی مالی ندارد؟(اشکالتراشی که به نوعی دیگر در سقیفه بنی ساعده از زبان خلفا صادر شد و به خاطر جوان بودن حضرت علی را کنار زدند تا خود به خلافت برسند .)

حکمت نیامدن نام حضرت علی (علیه السلام)

این امر، دلالت بر آن دارد که ذکر نام برای رفع اختلاف کافی نیست، بلکه باید شرایط جامعه، آماده پذیرایی باشد.  در حالی که چنین شرایطی در جامعه آن زمان برقرار نبود به دلایل فوق :

1-     در جریان مصیبت روز پنج شنبه که پیامبر قلم و دوات خواستند تا وصیت نامه ای بنویسند که امت بعد از خود به ضلالت و گمراهی کشیده نشود ، خلیفه دوم از انجام این کار ممانعت کرد و فریاد برآورد که کتاب خدا ما را کافى است و اجازه نداد وصیت پیامبر(ص) نوشته شود ; چون مى دانست همانند حدیث ثقلین مى خواهد درباره اهل بیتش وصیت کند چرا که در آن حدیث تاکید دارد که مادامی که به دو ثقل من متسک شود به ضلالت و گمراهی کشیده نمی شوید و پیامبر می خواهد دوباره سفارش اهل بیت و جانشین خود را بکند همانطور که سه بار در حدیث ثقلین فرمود :شما را به اهل بیتم سفارش می کنم.  پس یقین بدانید که اگر حتى در یکصد آیه به صراحت نام حضرت على(ع) مى آمد ، این عدّه آن آیات را از قرآن حذف کرده ، مى گفتند : بقیه قرآن ما را کافى است و مردم نادان هم دم برنمى آوردند ; چنان که حضرت على و حضرت زهرا(علیهما السلام)را آن همه آزار دادند و مردم چیزى نگفتند

2-      اگر نام حضرت على(ع) به صراحت در قرآن مى آمد ، به علت دشمنى با آن حضرت و محو و حذف نام ایشان از قرآن ، در قرآن دست مى بردند ،چنان که تا مدتى تدوین احادیث پیامبراکرم(ص) را به همین منظور ممنوع کردند و بعد خلیفه اوّل و دوم که صدها روایت از پیامبر(ص) را جمع آورى کرده و همه را سوزاندند ، بعید نبود که جهت مطامع دنیایى خود ، بسیارى از آیات قرآن را نیز بسوزانند ; افزون بر آنچه گذشت. ولى در صورتى که با ذکر اوصاف گفته شود جانشین پیامبر کیست ، دیگر افراد نااهل دست به تحریف آیات قرآن نزده ، ولایت امیرمؤمنان على(علیه السلام)نیز براى حقیقت جویان روشن مى شود .

3-      مهمترین دلیل اینکه نام اهل بیت در قرآن می آمد مورد تحریف قرار می گرفت ، نیامدن نام حضرت زهرا(س) می باشد چرا که خود اهل سنت هم معتقدند که همانطور که در صحیح بخاری و مسلم به کرات دیده می شود که حضرت فاطمه سرور زنان اهل بهشت است. (صحیح بخاری ج 4 ص 209 کتاب بدئ الخلق) در حالی که در قرآن نامهای حضرت آسیه و مریم آمده است و حتی سوره ای به نام حضرت مریم در قرآن نام گرفته است در حالی که حضرت زهرا که مقامی بالاتر از آنها دارد از نظر هیچکس ایرادی ندارد که نام این بانو در کتاب خدا مستقیم بیاید اما با این حال وقتی سوره کوثر در شان ایشان نازل می شود نامی از این بانوی عالمین آورده نمی شود چرا که آنهایی که نه تنها دوستی با اهل بیت نداشتند و در دل به فکر نابودی مقام اهل بیت بودند و همواره در طول تاریخ از مصیبت آتش زدن درخانه دختر پیامبر شروع شد تا به بنی امیه که سب علی را واجب و بعد بنی امیه که جان و مال و ناموس کسانی که دوستی آنها با خاندان پیامبر برایشان ثابت می شد را حلال می دانستند به جرم رافضی بودن  و ادامه دهنده راه انها در امروز اشخاصی که شیعیان را می کشند و حرم ائمه معصومین را منفجر می کنند که به بهشت بروند .نمی گذاشتند قرآن خدا در بین آنها باشد و فضائلی از آنها را با نام بیان کند .

در پایان یادآور می‌شوم همان‌طوری که گفته شد، قرآن بسان قانون اساسی می‌باشد و انتظار اینکه همه چیز در آن آورده شود، کاملاً بی‌مورد است. نماز و روزه و زکات نیز که از عالی‌ترین فرائض اسلام است به طور کلی در قرآن وارد شده و تمام جزئیات آنها از سنّت پیامبر(ص) گرفته شده است و آنهایی که اهل حق هستند و می خواهند حق را بشناسند خداوند چراغهای هدایتی و نشانهایی بر جای گذاشته است که جویندگان حق و پیروان فرقه ناجیه می توانند بدان دست یابند و الحمدالله این نور خدا هر روز در حال پرتو افشانی و قوی تر شدن است .

یُرِیدُونَ أَن یُطْفِؤُواْ نُورَ اللّهِ بِأَفْوَاهِهِمْ وَیَأْبَى اللّهُ إِلاَّ أَن یُتِمَّ نُورَهُ وَلَوْ كَرِهَ الْكَافِرُونَ

آنها مى‏خواهند نور خدا را با دهان خود خاموش كنند، ولى خداجز این نمى‏خواهد كه نور خود را كامل كند هر چند كافران كراهت داشته باشند. (توبه/32)

منبع:http://morajeat.blogfa.com

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


دوشنبه 7 اسفند 1396 01:13 ق.ظ
کار شگفت انگیز! این نوع اطلاعاتی است که به معنای آن است
در سراسر وب به اشتراک گذاشته شود در گوگل هیچ عذاب وجدانی ندارد
موقعیت بلندتر این پست بالاتر! به اینجا بیا تا درباره وبسایت من گفت و گو کنیم.

با تشکر از شما =)
سه شنبه 1 اسفند 1396 12:50 ق.ظ
چه چیزی از عدم ابهام و حفظ دانش ارزشمند در مورد احساسات غیر منتظره.
جمعه 24 آذر 1396 06:02 ب.ظ
یک سهم قابل توجه! من فقط این کار را به یک همکار انجام دادم که تحقیق کمی در این زمینه انجام داد.
و او در واقع به من صبحانه بخورد زیرا این را برای او پیدا کردم...

لول پس اجازه دهید من این را دوباره بخوانم.... با تشکر از شما برای
وعده غذایی!! اما آره، برای گذراندن وقت برای بحث در مورد این موضوع
اینجا در صفحه وب شما.
چهارشنبه 22 آذر 1396 01:23 ق.ظ
شما در واقع به نظر خود بسیار راحت هستی اما من این را پیدا کردم
موضوعی که واقعا احساس می کنم به هیچ وجه درک نمی کنم.
این نوع احساس بسیار پیچیده و بسیار گسترده ای برای من است.
من به دنبال آینده برای قرار دادن شما، من تلاش برای گرفتن
چسبیدن به آن!
جمعه 17 آذر 1396 01:42 ق.ظ
به طور مداوم من خواندن مقالات کوچکتر را نیز که انگیزه آنها را روشن،
و این نیز با این پست که من در حال خواندن در این زمان اتفاق می افتد اتفاق می افتد.
دوشنبه 13 آذر 1396 06:47 ب.ظ
تو خیلی عالی هستی فکر نمی کنم از طریق خواندن
هر چیزی مثل قبل. خیلی خوب برای پیدا کردن کسی با یک
چند اندیشه منحصر به فرد در این موضوع. واقعا.. خیلی ممنون برای شروع
این بالا این وبسایت یک چیز است که در اینترنت مورد نیاز است، کسی که با بعضی ها باشد
اصالت!
سه شنبه 7 آذر 1396 09:57 ب.ظ
وبلاگ فوق العاده شما در اینجا وجود دارد، اما من تعجب کردم اگر شما می دانید از هر انجمن است که
پوشش موضوعات مشابه در این مقاله را پوشش می دهد من واقعا دوست دارم که بخشی از جامعه باشم که در آن می توانم از دیگر افراد با تجربه برخوردار شوم
که همان علاقه را به اشتراک می گذارند. اگر شما هر گونه پیشنهاد،
لطفا مرا در جریان قرار بدهید. به تو برکت دهد!
چهارشنبه 17 آبان 1396 10:51 ب.ظ
من به سادگی نمی توانستم سایت خود را پیش از پیشنهاد خود برسانم
من واقعا از اطلاعات معمولی لذت می بردم a
شخصی برای مهمانان شما فراهم می کند؟ به طور منظم به اتمام برمیگردد
پست های جدید
یکشنبه 14 آبان 1396 02:01 ق.ظ
ما داوطلب هستیم و باز می کنیم
طرح جدید با نام تجاری جدید در جامعه ما. وب سایت شما مفید است
اطلاعات برای کار بر روی شما یک فرآیند چشمگیر انجام داده اید و کل محله ما احتمالا از شما سپاسگزار خواهد بود.
شنبه 13 آبان 1396 07:32 ب.ظ
من هر بار نیم ساعت برای خواندن این مطلب صرف کردم
مقالات وب سایت روزانه همراه با یک فنجان قهوه.
جمعه 12 آبان 1396 09:25 ب.ظ
تبادل لینک چیزی جز این نیست
فقط قرار دادن لینک دیگر وب سایت خود در سایت خود
صفحه در مکان مناسب و شخص دیگری هم همین کار را برای شما انجام خواهد داد.
چهارشنبه 10 آبان 1396 10:35 ب.ظ
این واقعا یک بخش خوب و مفید از اطلاعات است. من راضی هستم که تو به اشتراک گذاشتی
این اطلاعات مفید با ما لطفا ما را به روز نگه دارید مثل این.
با تشکر از شما برای به اشتراک گذاری.
چهارشنبه 10 آبان 1396 10:32 ب.ظ
HEYA من برای اولین بار اینجا هستم. من آمدم
در این هیئت مدیره و من در پیدا کردن آن واقعا مفید است و به من کمک کرد
خیلی زیاد امیدوارم چیزی دوباره ارائه دهم و کمک کنم
دیگران مثل شما به من کمک کردند
چهارشنبه 10 آبان 1396 06:13 ب.ظ
پست عالی ارسال چنین نوع اطلاعاتی را در وبلاگ خود نگه دارید.
من واقعا از آن تحت تاثیر قرار گرفته ام.
سلام، شما کار فوق العاده ای انجام داده اید.
من قطعا آن را digg می کنم و به نظر من به دوستانم توصیه می کنم.
من مطمئن هستم که از این سایت سود خواهند برد.
سه شنبه 9 آبان 1396 10:03 ب.ظ
Greate article. Keep posting such kind of information on your page.
Im really impressed by it.
Hey there, You've performed a fantastic job.
I will certainly digg it and in my opinion recommend to my friends.
I am confident they'll be benefited from this website.
دوشنبه 20 شهریور 1396 11:59 ق.ظ
با تشکر از شما برای نوشتن خوب این در واقع یک حساب سرگرمی بود.
نگاه پیچیده به دور تحویل قابل قبول از شما!
به هر حال، چگونه می توانیم در تماس باشیم؟
دوشنبه 20 شهریور 1396 08:34 ق.ظ
این موضوعی است که به قلب من نزدیک است... نگاهی اندازید
اهمیت دادن! دقیقا جزئیات دقیق کجاست؟
دوشنبه 20 شهریور 1396 08:09 ق.ظ
من واقعا از موضوع / طراحی وبلاگ خودم لذت می برم. آیا تا به حال
به هر مشکلی سازگاری مرورگر اجرا شود؟ چند نفر از بازدید کنندگان وبلاگ من دارند
در مورد سایت من شکایت کرد که در اکسپلورر درست کار نمی کند، اما
به نظر می رسد بزرگ در Chrome. آیا شما هر گونه راهنمایی برای کمک به حل این مسئله دارید؟
دوشنبه 20 شهریور 1396 06:57 ق.ظ
آیا در این وبسایت مشکل اسپم دارید؛ من هم هستم
وبلاگ نویس، و من از وضعیت شما شک داشتم؛ ما برخی را توسعه داده ایم
روش های خوب و ما به دنبال استراتژی های تجاری با دیگران است،
چرا من علاقه مند به ایمیل من نمی شوم
دوشنبه 20 شهریور 1396 06:25 ق.ظ
پاسخ های خوب در برابر این مشکل با استدلالات واقعی و
گفتن همه چیز در مورد آن.
یکشنبه 19 شهریور 1396 10:11 ب.ظ
شما خیلی باحال هستند! من فکر نمی کنم واقعا از چیزی خوشتون بیاد
مثل قبل. خیلی شگفت انگیز برای پیدا کردن یکی دیگر
فرد با چند اندیشه اصلی در این موضوع.
به طور جدی.. با تشکر از شروع این تا. این وب سایت یکی از چیزهایی است که در اینترنت مورد نیاز است
کمی اصالت!
دوشنبه 30 مرداد 1396 02:59 ب.ظ
Write more, thats all I have to say. Literally, it seems
as though you relied on the video to make your point. You clearly know what youre talking about, why throw away your intelligence on just
posting videos to your weblog when you could be giving us something informative to read?
سه شنبه 17 مرداد 1396 08:56 ب.ظ
I love your blog.. very nice colors & theme. Did you design this website yourself or did you hire
someone to do it for you? Plz respond as I'm looking to construct
my own blog and would like to find out where u got this from.
kudos
سه شنبه 17 مرداد 1396 11:15 ق.ظ
whoah this blog is magnificent i love reading your posts.
Keep up the great work! You already know, lots of individuals are looking round
for this info, you can aid them greatly.
یکشنبه 15 مرداد 1396 03:34 ب.ظ
Hey there! I just wanted to ask if you ever have any issues with hackers?
My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing a few
months of hard work due to no backup. Do you have any methods to stop hackers?
یکشنبه 15 مرداد 1396 10:11 ق.ظ
I was recommended this blog by my cousin. I'm not sure whether
this post is written by him as no one else know such detailed about my
problem. You're amazing! Thanks!
شنبه 14 مرداد 1396 08:17 ب.ظ
Its like you read my thoughts! You appear to grasp a lot approximately this, like you wrote the book
in it or something. I think that you could do with a few p.c.
to power the message house a little bit, but instead of that,
that is fantastic blog. An excellent read. I will definitely be back.
پنجشنبه 12 مرداد 1396 10:18 ب.ظ
Highly descriptive blog, I enjoyed that a lot. Will there be a part
2?
جمعه 16 تیر 1396 07:23 ب.ظ
Hey! I just wanted to ask if you ever have any problems with hackers?

My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing many months of
hard work due to no backup. Do you have any solutions to protect against hackers?
دوشنبه 5 تیر 1396 04:54 ب.ظ
ریشه از خود نوشتن در حالی که صدایی دلنشین در آغاز
آیا نه حل و فصل بسیار خوب با من پس از برخی از
زمان. جایی درون پاراگراف شما در واقع
موفق به من مؤمن اما فقط برای کوتاه در حالی که.

من هنوز کردم مشکل خود را با جهش در مفروضات و شما ممکن
است را سادگی به کمک پر کسانی که معافیت.
در صورتی که شما که می توانید انجام من خواهد قطعا تا پایان مجذوب.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : پویا حیدری
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :