تبلیغات
دیدگاه شیعیان در مورد امامت - نگاهی به امامت دراسلام
 
دیدگاه شیعیان در مورد امامت
شنبه 10 خرداد 1393 :: نویسنده : پویا حیدری

بسم الله الرحمن ارحیم

 

  مقدمه

 

امام در لغت به معنای پیشوا و رهبر و در اصطلاح، جانشینی پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم و رهبری و امامت امامان معصوم علیهم اسلام است.

امامت در مکتب تشیع یکی از اصول دین است و وظایف امام در این مکتب، امتداد وظایف پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم می باشد یعنی فلسفه بعثت پیامبران با فلسفه نصب و تعیین امام از طرف خداوند یکی است و همان دلائل که ایجاب می کند خداوند رسولی را بفرستد همانها ایجاب می کند که پس از پیامبر اسلام امامی را منصوب کند تا عهده دار وظایف رسالت باشد.


شیعه معتقد است پس از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم حضرت علی علیه السلام و یازده نفر از فرزندانش یکی پس از دیگری جانشینان بحق پیامبر می باشند.


http://falshbaner.persiangig.com/image/nazar/28.gif 


دلایل لزوم امام

1 ـ دلیل لطف:

به عقیده شیعه لطف و محبت گسترده خداوند و حکمت بی انتهای او ایجاب می کند که پس از پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم نیز مردم بی رهبر نباشند یعنی همان دلیلی که برای لزوم بعثت بیان شد ایجاب می کند که پس از پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله وسلم نیز امامی باشد که بتواند جامعه را همانند خود آن حضرت بسوی سعادت دنیوی و اخروی رهبری کند و ممکن نیست که خداوندی چنین مهربان جامعه انسانها را پس از رحلت پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم بی سرپرست و رهبر گذارد.

2 ـ هدف آفرینش:

در قرآن آیات زیادی از این قبیل هست هو الذی خلق لکم ما فی الارض جمیعا (سوره بقره، آیه 29)او خداوندی است که انچه در روی زمین است برای شما آفریده است.

 سخر لکم اللیل و النهار و الشمس و القمر (سوره نحل، آیه 12)خداوند مسخر نمود برای شما شب و روز و خورشید و ماه را.

پس همه چیز برای انسان است که گل سر سبد موجودات است و هدف از آفرینش انسان هم عبادت و حرکت به سوی خدا و در نتیجه رسیدن به تکامل است و برای رسیدن به چنین هدفی به چیزهایی نیاز است:

1 ـ راه

2 ـ وسیله

3 ـ هدف

4 ـ رهبر

در این میان نقش رهبر از بقیه مهمتر است. زیرا اگر رهبر نباشد انسان هم راه را گم می کند و هم هدف را، وسیله هم بی جهت بکار می افتد و نتیجه اش نابودی انسان است بنابراین همه موجودات برای انسان آفریده شده اند و انسان برای عبادت و حرکت الی الله، تا به تکامل لایق خویش برسد و در این حرکت احتیاج به راهنما و رهبر دارد و امام راهنما و رهبر این حرکت است.

3 ـ پیامبر دلسوز و مهربان و مساله امامت:

لقد جائکم رسول من انفسکم عزیز علیه ما عنتم حریص علیکم بالمومنین روف رحیم (برائت/ آیه 128) پیامبری برایتان آمده است که از خودتان می باشد گرفتاری و سختی شما برای او ناگوار و سخت است به همه شما علاقمند و به مومنان دلسوز و مهربان است.

 پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم همین که می خواست چند روز برای جنگ یا حج از مدینه خارج شود برای اداره مردم کسی را به جای خود می گماشت برای شهرها فرماندار می فرستاد بنابراین هرگز نمی توان باور کرد پیامبری که به تصریح قرآن نسبت به امت خود اینگونه دلسوز و مهربان است (که در زمان حیاتش حتی برای مدت کوتاهی مردم را بدون سرپرست نمی گذاشت) مردم را رها کرده و نسبت به امامت و جانشینی بعد از خود بی تفاوت بوده و آنها را سرگردان و بلا تکلیف گذاشته باشد در نتیجه عقل و فطرت سالم می گوید: پیامبری که از جزئی ترین مسائل مادی و معنوی مردم غفلت نداشته و همه چیز را بیان کرده است از مهمترین مساله یعنی رهبری و جانشینی بعد از خودش غافل نبوده و آن را با صاحت هر چه تمامتر بیان فرموده است.

 

امامت اساس اسلام است

اسلام به عنوان یك دین آسمانى هدف خویش را تربیت و پرورش انسان معرفى مى كند و براى تحقق آن ، تمامى امكانات و اسباب لازم را بكار گرفته است البته این هدف منحصر بدین اسلام نیست بلكه از اوّل نظام خلقت دین یكى بیش نیست وآن تسلیم شدن در برابر خداست و قرآن در این زمینه مى فرماید:

انّ الدّین عِنْدَ اللّهِ الاِسلام ...( آل عمران /19)

دین در پیشگاه خداوندى همان اسلام است .

و حضرت على علیه السلام در تعریف اسلام مى فرماید:

((لاََنسُبَنَّ الاِسلامَ نِسْبَةً لم یَنْسِبْها اَحَدٌ قَبلى ، الاسلامْ هُو التّسلیمُ و التَّسلیمُ هُوَ الیَقینُ، و الیَقینُ هُوَ االتَّصدیقُ و التّصدیقُ هو الاقرارُ، و الاقرارُ هُوَ الاَداءُ والاداءُ هوَ العَمَل )).( نهج البلاغه/ كلمات قصار /135)

اسلام را بگونه اى تعریف مى كنم كه احدى قبل از من چنین تعریفى براى اسلام نكرده است ، اسلام همان تسلیم است تسلیم همان یقین ، و یقین همان تصدیق ، و تصدیق همان اقرار و اقرار هم بمعنى اداء و اداء هم به معنى عمل كردن است .

بنابراین اسلام صفت تمام ادیان الهى است و هدف دین الهى از تربیت و پرورش نوع بشر این است كه او را در مقام بنده گى خداوندى قرار دهد و آخرین دین الهى كه به صورت كامل در اختیار جامعه انسانى قرار گرفت بدین اسلام شهرت یافته است كه توسط خاتم انبیا صلى الله علیه و آله و كتاب آسمانى قرآن ، و دوازده امام معصوم علیهم السلام شكل پیدا مى كند یعنى دین اسلام یك مجموعه است كه براین پایه ها استوار مى باشد همانطور كه براى برپا كردن خیمه یا چادرى به ریسمان و پایه هائى در اطراف آن نیاز است تا خیمه شكل بگیرد لیكن یك پایه كه در وسط خیمه و چادر واقع مى شود و اساس وجود چادر برآن وابسته است چون اگر همان پایه برداشته شود خیمه مى خوابد.

در آیین اسلام پایه هایى وجود دارد كه اسلام برآنها قائم است لیكن اساسى ترین پایه ایكه سنگینى اسلام را بردوش كشیده و همگان را در سایه و آرامشهاى آن جاى داده است امامت است این بار سنگین كه بردوش امام معصوم علیه السلام گذاشته شده اصلى ترین پایه خیمه را مى ماند كه سنگینى چادر را بردوش گرفته است .

حضرت رضا علیه السلام مى فرماید: انَّ الامامة اُسّ الاسلام النّامى وفرعه السّامى .( تحف العقول /515)

امام ریشه و اساس اسلام وشاخه سربلند آن است .

همانطور كه ساختمان در روى پایه اى كه قرار داده شده است شكل مى گیرد این دین جهانى كه به تمام نیازمندیهاى عالم بشریت پاسخ مى دهد و در بهترین شرائط رشد وتكامل آنها را فراهم مى كند و بزندگى روح سالمى مى دهد همان دینى است كه برپایه امامت استوار باشد.

اسلام با وجود امام تجسّم پیدا مى كند وتمامى دستورات الهى از كوچك وبزرگ در سیماى زندگى او متبلور است هر موردى در اسلام مد نظر قرار بگیرد الگو و معیارش امام است بجهت اینكه حدّ و مرز قوانین الهى بوسیله آنها مشخص مى شود واگر كسى در پناه اسلام قرار بگیرد ولى نسبت به امام زمانش جاهل باشد در حقیقت به اسلام جاهل است و در این زمینه احادیث زیادى وجود دارد كه اختصارا به بخشى از آنها اشاره مى شود.

قال رسول الله صلى الله علیه و آله : مَنْ ماتَ و لیس علیه امامً فمیتته میتة جاهلیّة

هر كس بدون شناخت امام معصوم بمیرد مردنش مثل مردگان دوران جاهلیت است .

از حضرت صادق علیه السلام در مورد حدیث فوق سئوال شد اینكه اگر كسى امام زمان خود را نشناسد به مرگ جاهلى از دنیا رفته است این جاهلیت همان نادانى است یا جاهلیتى كه شناخت امام ندارد؟

حضرت فرمود: مراد از آن جاهلیّت، كفر و نفاق و گمراهى است .( اصول كافى ج 1/376)

اگر در متن اعتقاد انسان جایگاه امامت خاموش باشد و تمام دوران عمرش را بدون شناخت امام معصوم علیه السلام سپرى كرده باشد به معناى این است كه تمام عمر خویش را در جهالت كفر و نفاق بپایان رسانده است به جهت اینكه مقام امام اصلى ترین پایه اسلام است و بى توجهى به آن آدمى را به بى توجهى بخداى متعال سوق مى دهد.

قال الصادق علیه السلام : ((اَما لوانّ رجلا قامَ لیله و صامَ نَهارُه و تَصدَّق بجمیع ماله وحَجَّ جمیع دَهْرِه ولم یَعْرف ولایة ولىّ اللّه فیوالیه ویكونَ جَمیع اعمالِه بِدلالَتِه الیه ، ماكان له عَلَى اللّه حَقّ فى ثوابه ولاكانَ من اهل الاِیمان )).( وسائل الشیعه ج 18/44)

هرگاه انسانى شبها را به نماز وروزها را به روزه بپا دارد و تمام اموال خود را صدقه بدهد وتمامى عمر خویش را درحّج قرار دهد اگر به ولایت ولى خدا جاهل باشد واین اعمال كه انجام داده به راهنمایى او نباشد در پیشگاه خدا هیچ حق ثوابى پیدا نمى كند واز گروه مؤمنین نخواهد بود.

 


امامت مُتممّ و مُكمّل جمیع عبادات است

یك فرد مسلمان ، وظایف و تعهدّاتى دارد و در صورت دارا بودن شرایط تكلیف ، موظّف است ارتباط خویش را با خداى متعال از راه انجام دادن فرامین و دستورات او حفظ كند و در هیچ شرایطى نمى تواند از اوامر الهى سرپیچى نماید. عبادت در فرهنگ اسلام معناى وسیعى دارد و در نماز و روزه خلاصه نمى شود وآن اینكه : هر عملى كه از انسان در مقام بندگى صادر شود عبادت است .

در این صورت واژه عبادت بر نماز و خیرات واحسانات و یا زكاة و حج وسایر دستورات دینى شامل مى شود. نصیحت یك مسلمان ونجات آن از مسیر انحراف هم عبادت بزرگى است.

بنابراین مسئله عبادت به تمامى اعمال وگفتارى كه در جهت تقرّب بخدا ورضاى او شكل گیرد صادق است. چون انسان، عبد بودن خویش را در مقابل خداى عزوّجل با عبادت ثابت مى كند.

 

امامت شرط قبولى اعمال است 

همانطور كه در حدیث شریف ثقلین رسولخدا صلى الله علیه و آله مى فرماید: من دو امانت سنگین درمیان شما گذاشتم : كتاب خدا وعترت و اهل بیت من واین دو از هم جدا نمى شوند و اگر شما امت اسلامى از این دو امانت الهى تبعیت كنید [لَنْ تَضَّلوا ابدا] ((در دوران عمرتان اصلا گمراه نخواهید شد)) در غیر این صورت گمراهى و ضلالت است .

وقتى كه اعمال بشر بدون امامت باشد به معنى این است كه او در گمراهى وضلالت بوده و عمل انسان گمراه به درد نمى خورد.

وآنچه درلسان ادعیه آمده خود مویّد این واقعیت است كه مى فرماید:

1 ((وَ الْحَقُّ مَعَكُمْ و فیكُمْ وَاِلَیْكُمْ))( زیارت جامعه) حق با شما اهل بیت وامامان معصوم علیه السلام است هم مبدءاش وهم مرجعش ‍ بسوى شماست .

2 ((و بموالاتِكُمْ تُقْبَل الطّاعَةُ المُفْتَرَضَةُ و لكم المَودَّةُ الواجِبَةُ...)).( زیارت جامعه)

بوسیله دوستى وپیروى شما [امامان معصوم علیه السلام ] عبادات واجب الهى مورد قبول واقع مى شود و برانسانها واجب است كه از صمیم قلب به شما مودّت ومحبت داشته باشند.

اگر در اطراف این شرط مقدارى مطالعه شود نقش امامت در ساختن یك شخصیت اسلامى مشخص خواهد شد مبنى براینكه اطاعت از امام وعصیان و نافرمانى در تمام شئونات زندگى به اطاعت و عصیان الهى بر مى گردد آن عبادتى كه بدون معرفت به امام علیه السلام صورت بگیرد مفهوم طاعت را ندارد و در این زمینه احادیث زیادى وارد شده است و هم چنین در ادعیه نیز آمده است كه مى فرماید:

مَنْ اَطاعَكُمْ فَقَدْ اَطاعَ اللّه و مَنْ عَصاكُمْ فَقَدْ عَصَى اللّهَ و مَنْ اَحبَّكُمْ فَقَدْ اَحَبَّ اللّهَ...( زیارت جامعه)

هركس از شما [امامان معصوم علیه السلام ] اطاعت و پیروى كند خدا را اطاعت نموده و هركس به شما عصیان ورزد خدا را نافرمانى كرده و هركس به شما محبت وعلاقه نشان دهد بخدا علاقه ومحبت نشان داده است .

 


مقامات ششگانه امام

حضرت امام رضا علیه السلام مى فرماید:

الاِمام الا مینُ الرَّفیق  و الوالد الشَّفیق والا خ الشَّقیق وكالامّ البَرَة بالوَلَدِ الصَّغیر و مَفْزَعُ العِباد.( تحف العقول /516)

امام، امینى رفیق ، پدر مهربان ، برادر همزاد و همانند مادر دلسوز و نیكوكار به فرزند خردسال  و پناهگاه بندگان است .

مقام اول: امین بودن. قبل از هر امتیاز، مسئله اعتماد مورد توجّه بشر است،  تا كسى امین نباشد قلب آدمى به وى اعتماد نخواهد كرد.

مقام دوّم : رفاقت اوست یعنى یك فرد امین اگر در مقام رفاقت افرادى قرار گیرد تمدن و پیشرفت آنها را در تمام زمینه ها فراهم مى كند.

مقام سوم : امام،  پدرى رئوف و مهربان است ، رأفت و مهربانى كه در قلب پدر براى فرزند مى باشد درهیچ كسى پیدا نمى شود و با سرمایه گزاف هم قابل ایجاد نمى باشد بلكه این بر مقتضاى فطرت خدا دادى آفریده شده كه مانند یك پاسدار و محافظ در تمام ایّام عمرش از لحظات زندگى فرزندش مراقبت مى كند و عمر شیرین خود را براى آسایش و آرامشهاى وى از دست مى دهد وبه تمامى بلا و حوادث ناگوار روزگار،جانش را سپر قرار مى دهد تا به فرزندش ‍ آسیبى نرسد.

مقام چهارم: برادر همزاد است ، مقام برادرى براى هركس مشخّص است كه تكیه گاه انسان در روزگار سخت و تنهایى است و در تعابیر برادر ستون فقرات استفاده شده است حتّى در حادثه كربلا، وقتى كه حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام به بالین برادرش حضرت اباالفضل العبّاس علیه السلام آمد دید برادرش در خاك و خون دست و پا مى زند فرمود: اَلانَ اِنْكَسَر ظَهْرى وَ قلَّتْ حیلَتى .( نفس المهموم حالات امام حسین (ع ) ) با شهادت تو پشتم شكست و راه و چاره ام كم شد.

قیام انسان بوسیله ستون فقرات صورت مى گیرد و بوسیله برادر، آدمى در برابر تمام مشكلات روزگار احساس تنهایى نمى كند.

مقام پنجم : مادر نیكوكار به فرزند خرد سال است . فرزند خُرد سال در تمام زمینه ها نیازمند است و با تمام وجودش محتاج حمایت هاست و هیچ كسى جز مادر، یاراى آن نیست زیرا ممكن است كسان دیگر در مواردى به یاد او شوند و خواسته هایش را برطرف سازند لیكن پرستارى وى چنان سخت و دردآور است كه تنها مادر شب و روزهایش را در كنار او سپرى مى كند و در هنگام خواب و غذا و پوشاك و گردش ولذّت و آسایش و آرامش و استراحت وى را برخود ترجیح مى دهد ممكن است.

 این گونه خدمات از دست دیگران هم ساخته باشد و با گرفتن پول و یا امتیازاتى ، خود را در مقام پرستارى طفلى قرار دهد لیكن نمى تواند بى خوابى و خستگى و گرسنگى و هر خدمت لازم را براى خودش شیرین و گوارا بداند این فقط مادر است كه خواب و استراحت و آسایش فرزندش را از خود مى داند و كوچكترین گلایه و شكایتى ندارد و در این راه هیچ نوع فرد و اجرتى را، جز خیر و سعادت بچّه اش ، مدّنظر قرار نمى دهد.

مقام ششم : پناهگاه بندگان است .  مكانى كه آدمى را در مقابل حوادث و ناگواریهاى روزگار بیمه مى كند واز گزند و خطرات آنها وى را نجات مى دهد پناهگاه است واین تعبیر تنها بیك محیط یا مكان دربسته صدق ندارد بلكه انسانهائى كه مردم را از حوادث تلخ و سوزان روزگار اعم از روحى و جسمى نجات مى دهند و آنها را ازپرتگاه سقوط به عصیان و انحراف و از دست دادن ارزشهاى انسانى نگهدارى مى كنند پناهگاه هستند یكى از عمده ترین مسائل در تقویت روح و روان بشر داشتن یك پناهگاه است وقتى كه وى را پناهگاهى باشد كه در روزهاى سخت و دشوار بدان پناه برده از جنگ خطرها نجات یابد در دل و روانش ، آرامش ‍ حاصل مى شود این یك واقعیّت است كه انسان در هر مورد از موارد زندگیش بدان روى مى آورد.

 

مقامات ششگانه، ابزار و اسباب پیشرفت و تمدن انسان است و بدین وسیله از ناراحتى هاى روحى نجات مى یابد و همیشه با قدرت و قوّت تمام در پلّه هاى زندگى قدم بر مى دارد وهیچ نوع خطرى وى را تهدید نمى كند.

امام معصوم علیه السلام تمامى این مقامات را در خود جمع كرده است و در متن زندگى انسان یك فرد امین در مقام رفاقت و پدر دلسوز و مهربان ،  برادر و تكیه گاه و مادر، سراسر خیر و رحمت وپناهگاه بندگان خداست.

 اگر جامعه انسانى در تمام امورات زندگیش به این حقیقت مؤمن باشند مى توانند در كمترین مدت ، پیشرفتهاى قابل توجهى رانصیب خود و جامعه بنمایند و از یك تمدّن اصیل و دور ازهر ذلّت وپستى برخوردار شوند تشخیص این واقعیّت و قرار دادن خود در شعاعش ، تكامل و پیشرفت آدمى را، نشان مى دهد كسانى كه در این برهه از زمان به چنین ارزش والایى مؤمن وپایبند هستند افراد متمدن جامعه مى باشند.

به احادیثى در این زمینه توجه كنیم :

1 قال رسول اللّه صلى الله علیه و آله : النَّجُوم اَمانً لاِ هل السَّمآء، فاِذا ذَهَبَت ذَهَبوا، واَهلُبیتى امانً الاَرْضِ، فاِذا ذَهَبَ اَهلُبَیتى ذَهَبَ اَهلُ الاَرْضِ.( نهج الحق /علامه حلّى (رحمة اللّه ) ص 229 ینابیع المودة /19، 20، ذخائر العقبى /7 كنزالعمال ج 6/116)

ستارگان اَمان وپناهگاه اهل آسمان هستند هرگاه آنها ازبین روند مخلوقات سماوى هم خواهند رفت ، واهل بیت من [چهارده معصوم علیه السلام ] امان و پناهگاه روى زمین مى باشند اگر اهل بیت من از میان بروند اهل كره زمین هم ازبین خواهند رفت .

2 قال رسول اللّه صلى الله علیه و آله : اَنَا دارُ الحِكْمَةَ و عَلِىُّ بابُها.( صحیح الترمذى ج 2/299 كنزالعمال ج 6/401، تهذیب التهذیب ج 6/320)

من خانه حكمت هستم و على علیه السلام، در آن خانه است .

و در تفسیر آیه شریفه : ((فَاسْئَلُوا اَهلَ الذِّكْرِ)) یعنى سئوالات خود را از [اهل ذكر] بپرسید یعنى كسانى كه به ذكر یعنى قرآن اهل و آشنا هستند از ابن عبّاس (رحمة اللّه ) سئوال شد كه اهل ذكر چه كسانى هستند.

قال : هم ، مُحمَّد، وعَلىَّ و فاطِمة وَ الْحَسنِ والحُسَین .( نهج الحق /علامه حلّى (رحمة اللّه ) /211، روح المعانى ج 14/134، تفسیر طبرى ج 14/49)

یعنى مقصود آیه شریفه این است كه از این خاندان علم و معرفت هرچه نمى دانید بپرسید چون آنها معدن و مخزن علم الهى هستند و به تمام جهان هستى اعم از آسمان و زمین ، و اسرار خداوندى مانند وجود قرآن مجید آگاهى كامل دارند و چون براى انسانها نهایت مهر ومحبت وعلاقه را دارند و یگانه پناهگاه بشر مى باشند و لذا خیر و سعادت انسان زمانى محقق مى شود كه با اهل ذكر اُلفتى پیدا كند زیرا وجود مقدس اهل بیت جایگاه معرفت و بركت و حكمت و اسرار خداوندى مى باشد.

امام هادى علیه السلام در ضمن زیارت جامعه مى فرماید:

السَّلامُ عَلى مَحالِّ مَعْرِفَةِ اللّه ، وَمساكِنْ بَرَكةِ اللّهِ و مَعادِنِ حكَمةِ اللّهِ درود و سلام بر جایگاه معرفت خدا، و مسكن بركت الهى ، و معدن حكمت و اسرار او باد.

محَالّ به معناى حُلول مادّى و جسمانى و یا روحانى نیست كه گروهى از متصوّفین بنام حُلولیَّه معروفند تفكّر و عقیده اى در این زمینه كه با اساس دین الهى مخالفت دارد بخود برگزیده اند حلول الهى جنبه فیزیكى ندارد كه در تصوّر بشر موردى ایجادكند بلكه مراد این است كه در اثر احراز مقام تسلیم و بندگى انسان ، در برابر خالق سبحان ، روح و یا نفس آدمى در یك مرحله حسّاس واقع مى شود كه خدا را در رتبه [عین الیقین ] درك مى كند.

در عبارت دیگر: معرفت وشناخت خداى سبحان از این كانال میسّر خواهد بود امام معصوم علیه السلام آینه ایست در برابر نور و رحمت خداوندى ، همانطور كه آئینه نور خورشید را اخذ وبه اطراف خود پخش مى كند امام هم رحمت وفیض بى انتهاء پروردگار متعال را دریافت كرده و به متوسّلین و پیروانشان پخش مى كنند [ناگفته نماند كه این نوع مثالها ازباب تقریب ذهن است ] یگانه روزنه اى كه بشر مى تواند بوسیله آن به جهان معنا بنگرد و از حقائق و اسرارش با خبر شود و در فیض و رحمت خدا، خود را قرار دهد امامت است در نتیجه ابزار تمدّن سالم ، در اختیار بشر مى باشد كسانى كه در چهارچوب برنامه هاى زندگیش مورد استفاده قرار دهند به تمامى آسایش و آرامشهاى دنیوى و اخروى دست پیدا كرده است .

در زیارت جامعه آمده است .

والبابُ المُبْتَلى بِهِالنّاسُ من اَتیكُمْ نَجى وَ مَنْ لَمْ یاءتِكُمْ هَلَكَ.( زیارت جامعه كبیره)

[شما امامان معصوم ] درگاه مورد ابتلاء و امتحان براى مردم هستید هركس به شما روى آورد نجات پیدا مى كند و كسى كه رو گردان شود به هلاكت خواهد رسید.

سَعَد مَنْ وآلاكُمْ و هَلَكَ مَنْ عاداكُمْ وَ خابَ مَنْ جَحَدكُمْ وَ ضَلَّ مَنْ فارَقَكُمْ، وَ فازَ مَنْ تَمسَّكَ بِكُمْ و اَمِنَ مَنْ لَجَاءَ الیكُم ...( زیارت جامعه كبیره)

دوستداران شما خوشبخت و دشمنانتان نابود و بدبخت هستند كسى كه حقائق امامت شما را انكار كند زیانكار است وهر كس از شما فاصله بگیرد گمراه است پیروان و علاقمندان و اطاعت كنندگانتان پیروز و موفق شدند وكسى كه به شما پناهنده شد در امان قرار گرفت .

اگر انسان به دنبال رفیق امین و قابل اعتمادى باشد امام معصوم علیه السلام واجد آنست اگربه نداشتن مهر و راءفت پدر و تكیه گاهى برادر قوى ونیرومند در روزگار حوادث و ناگوار ومادر نیكوكارى كه تمام آرامش وآسایشهاى روحى وجسمى وى را تاءمین كند ومانند یك پاسدار دلسوز مراقب لحظات و دقائق او در تمام روز و شب باشد و درفكر پناهگاهى كه قوى ترین موشكهاى مخَرِّب توان نفوذ نداشته باشد واز شرّ ارعاب و تهدیدهاى زور مداران و سُلط گران و شیاطین اِنْس و جِنّ، بوى امان بدهد باید به امام معصوم علیه السلام پناهنده شود چون تمام این خواسته هائى كه ، ضرورتهاى زندگى هر انسان را تشكیل مى دهد در وجود شریف امام عصر (عج ) جمع است .

 

منابع ومآخذ:  

ابراهیم امینی، دادگستر جهان، انتشارات شفق، قم، چاپ بیست و پنجم، 1381.

منتهی الامال /محدث قمی

ترجمه منتخب الاثر،آیت اللَّه صافى

حكومت عدل گستر (حسین حیدری كاشانی)

حبیب الله طاهری،سیمای آفتاب، انتشارات زائر، قم، چاپ اول، 1380.

مجموعه آثار جلد 3، مطهری، مرتضی؛

ماهنامه موعود شماره 97

موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام

نقش اما مت در زندگى انسانها-  سیّد حمید فتاحى

 


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


سه شنبه 28 شهریور 1396 07:28 ق.ظ
Hi there, I found your blog via Google whilst searching for a similar subject, your web site got here up, it appears
great. I've bookmarked it in my google bookmarks.
Hi there, simply was alert to your blog through Google, and
found that it is truly informative. I'm gonna be careful for brussels.

I will be grateful in the event you proceed this
in future. Many other people shall be benefited out of your writing.
Cheers!
یکشنبه 19 شهریور 1396 06:46 ب.ظ
عالیه
شنبه 14 مرداد 1396 01:02 ق.ظ
Hey would you mind letting me know which webhost you're using?

I've loaded your blog in 3 different internet browsers and I must say this
blog loads a lot quicker then most. Can you suggest a
good web hosting provider at a reasonable price?

Cheers, I appreciate it!
سه شنبه 15 تیر 1395 04:14 ق.ظ
سلام

وبلاگ خیلی زیبایی داری!

به منم سر بزن!

منتظرم!


پنجشنبه 22 بهمن 1394 06:40 ق.ظ
سلام

درآمد ثابت ماهیانه داشته باشید

کسب درآمد ماهانه بالای 1 میلیون تومان

100 درصد تضمینی


لینک آموزش برای آقایان:

http://bit.do/poolsaz

لینک آموزش برای خانم ها:

http://bit.do/poolsaz2

درصورت داشتن هرگونه سوال با ایمیل زیر در تماس باشید :
toopfile.ir@gmail.com
چهارشنبه 11 شهریور 1394 05:09 ق.ظ
ســــلام !
وبلاگتان زیباست!

ما برای کاربرانی که از آنتی ویروس نود 32 استفاده میکنند ، برنامه ای طراحی کردیم که بتوانند جدیدترین یوزرنیم و پسورد نود 32 را تنها با یک کلیک دریافت کنند.
این برنامه نیاز به نصب ندارد و حجم آن کمتر از 100 کیلوبایت میباشد و هیچگونه تبلیغات مزاحم به همراه خود ندارد!
با دانلود این برنامه از این پس تنها با یک کلیک و در کمتر از 3 ثانیه جدیدترین یوزر و پسورد آنتی ویروس خود را دریافت کنید.
این برنامه کاملا رایگان میباشد و دائما پشتیبانی و آپدیت میشود.
امکاناتی دیگر مانند مشاهده قیمت ارز و طلا و مشاهده جدول لیگ برتر و ... نیز به نرم افزار اضافه میشود.
برای دانلود به وبلاگ ما بیایید.
لطفا برای حمایت از ما ، وبلاگ ما را لینک کنید.
موفق باشید
سه شنبه 30 تیر 1394 10:53 ق.ظ
سلام
خیلی مفید بود !
به منم سر بزن
سه شنبه 11 فروردین 1394 06:17 ب.ظ
سلام روز بخیر!

نوشته هات عالییییییه! حرف نداره!

منم یه وبلاگ ساختم سریال کره ای دوبله فارسی برای دانلود گذاشتم!

اگه خواستی بیا و ببین!

فعلا سریال های زیر آماده دانلود است :


1- افسانه جومونگ 2- سرزمین باد ها

3- افسانه دونگی 4- جواهری در قصر

5- سرزمین آهن 6- امپراطور دریا

7- تاجر پوسان


تمام سریال ها دوبله فارسی و کامل هستند!


اگر پیشنهاد و یا درخواست سریال داری توی نظرات برام بنویس


برای بهتر شدن وبلاگم به نظرت نیاز دارم!


حتما بیا!
دوشنبه 3 فروردین 1394 10:35 ق.ظ
سلام دوست عزیز! وبلاگت خیلی زیباست!

یک پیشنهاد عالی برای کسب در آمد از وبلاگت دارم.

سیستم کسب درآمد پاپ من -- ثبت شده در ستاد ساماندهی

نرخ هر آی پی = از 60 تا 150 ریال

پاپ آپ اول = 30 ریال و دومی 30 ریال

تسویه حساب منظم و هفتگی

ابتدا وارد سایت شوید و ثبت نام کنید

بعد از ثبت نام وبسایت خودتون رو ثبت کنید تا تایید بشه

بعد یک کد در قالب وبلاگتون قرار میدید

بعد به ازای هر بازدید کننده 60 تا 150 ریال دریافت میکنید

همین حالا ثبت نام کرده و شروع به کسب درآمد کنید!

پرداخت منظم و شمارش بالا از مزیت های سایت ماست

کافی است امتحان کنید!

مطمئنم خوشتون میاد و راضی خواهید بود!


منتظرما!
سه شنبه 14 بهمن 1393 09:08 ق.ظ
اگر سنتان زیر 18 سال میباشید خواهش میکنم این نظر رو نخونید.
کتاب آموزش مسائل جنسی و زناشویی برای اولین بار کاملا تصویری و عکسهای واقعی
این کتاب صد در صد مورد نیاز شماست چه مجرد و چه متاهل
فقط تا پایان اسفند 1393 با این قیمت استثنایی عرضه میشود.
این کتاب آموزشی مخصوص افراد بالای 18 سال بویژه زوج های جوان است.
از عواقب خودارضایی با خبرید؟
موثرترین راههای ترک ان را می دانید؟
آقایان ! از زود انزالی رنج می برید ؟
خانم ها ! همسرتان قادر به ارضا شما نیست ؟
از سایز آلت خود ناراضی هستید ؟
نظر خانم ها را در این مورد می دانید؟
میخواهید به همراه همسرتان ارگاسم طولانی و دلپذیر داشته باشید ؟
می خواهید لذت جنسی دو طرفه را تجربه کنید؟
جواب همه افراد مثبت است اما به علت حجب و حیا در خانواده ها اموزش این مسائل مهم به خوبی صورت نمیگیرد و به علت عدم اگاهی و در برخی موارد اگاهی های غیر علمی و ناقص بسیاری افراد قادر به لذت بردن ازاین عواطف و احساسات خدادادی نیستند و برعکس عامل سرخوردگی و نگرانی و تشویش و اختلال در زندگی روزمره شان نیز می شود.
این کتاب در سایر سایت های دیگر به قیمت های بالا به فروش میرود.
اما ما به دلیل اهمیت آن این کتاب را تنها با 5000 هزار تومان در اختیار شما قرار می دهیم.
برای دیدن فهرست مطالب و خرید این کتاب به وبلاگ ما مراجعه کنید.
با لینک کردن وبلاگ ما ، گامی مهم در حل مشکلات جنسی جوانان جامعه بردارید.
در صورت مسدودی وبلاگ به ما ایمیل بزنید.خرید این کتاب بسیار آسان است.

پنجشنبه 18 دی 1393 07:02 ق.ظ
سلام
خیلی باحال بود مطالبت
با تبادل لینک موافقی؟
موافق بودی لینک کن بعد خبر بده لینکت کنم
جمعه 21 آذر 1393 12:26 ق.ظ
سلام از وبلاگتون دیدن کردیم
از شما رسما دعوت میکنیم تا در شبکه ما عضو شوید و مطالبتان را به اشتراک گذارید تا بقیه هم استفاده کنند
منتظر حضور شما دوست عزیز هستیم!

با تشکر
مدیریت شبکه اجتماعی فیس پلاک
یکشنبه 11 آبان 1393 02:28 ب.ظ
سلام وبلاگت عالیه!
حتما براش خیلی زحمت میکشی!
میخوام بهت یه برنامه معرفی کنم که کار تو رو راحت تر کنه.
این برنامه به طور اتوماتیک که اجرا میشه به وبلاگت وارد میشه و برات پست ارسال میکنه.
این پست ها از وبلاگ های بروز شده و سایت های بزرگ انتخاب میشه
یعنی هرروز وبلاگت آپدیت میشه بدون اینکه کاری انجام بدی.
در هر روز میتونه تا 100 تا پست ارسال کنه که هیچکدام تکراری نیست.
در ضمن میتونی موضوع پست ها رو هم خودت انتخاب کنی. تنوع موضوعاتش خیلی زیاده مثل علمی، سیاسی، اقتصادی، ورزشی، سرگرمی، موزیک و صد ها موضوع متنوع دیگه .
با بروز شده اتوماتیک وبلاگت آمار بازدیدت هم خیلی میره بالا.
همچنین میتونی پست های مورد علاقه ات رو توش ذخیره کنی و بهش زمانبندی ارسال بدی تا بفرسته.
قیمتش ماهانه فقط 5000 تومانه.اگه دو ماه بخری میتونی همیشه رایگان استفاده کنی.
تو میتونی اول با نسخه آزمایشی تست کنی که کار میکنه و وقتی مطمئن شدی ، بخری.
لینک دانلود نسخه آزمایشی :
http://s5.picofile.com/file/8148879142/Mihan_Auto_Post.zip.html
اگه سوالی یا مشکلی داشتی بهم ایمیل بزن.
فعلا خدانگهدار!
یکشنبه 13 مهر 1393 10:13 ق.ظ
سلام وبلاگت قشنگه!

من بازی های آندروید زیادی توی وبلاگم گذاشتم

حتما بیا دانلود کن و نظر برام بذار!

ممنون
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : پویا حیدری
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :